Mieszkanie Wynająć czy Wziąć Kredyt Hipoteczny?

wynajem mieszkania

W tym wpisie przyjrzymy się plusom i minusom kupna mieszkania na kredyt hipoteczny lub jego wynajmu. Zobaczymy co bardziej się opłaca, ja również policzymy koszty inwestycji w zależności w jakiej sytuacji jesteśmy.

Z tej strony Tomek z kanału Sprytny Pieniądz. Witam was bardzo, bardzo serdecznie.

Kiedy musimy wybrać…

wynajem mieszkania

Zakup nowego mieszkania, jak również sama przeprowadzka na swoje, to jeden z najważniejszych kroków w życiu każdego człowieka. Warto dokładnie zastanowić się nad tym krokiem, aby w kolejnych latach naszego życia nie żałować raz podjętej decyzji, którą ciężko jest nam później zmienić.

Decydując się na przeprowadzkę mamy do wyboru 3 wyjścia. Możemy kupić mieszkanie za gotówkę i zacząć je spokojnie urządzać w naszym stylu. Zdarza się to jednak rzadko, ponieważ większość z nas nie posiada odpowiedniej sumy pieniędzy, która pozwalałaby na podjęcie tego kroku.

Drugą z opcji jakie są dostępne jest wzięcie kredytu hipotecznego na zakup naszego nowego mieszkania i spłacanie tegoż zobowiązania, przez kolejne 20 lub 30 lat w zależności od wysokości kredytu.

Trzecią opcją jest wynajem mieszkania i opłata czynszu najmu w zamian za możliwość korzystania z danej nieruchomości.

W tym wpisie przyjrzymy się oczywiście opcji numer 2 i 3.

Wynajem mieszkania-Plusy

Wynajmując mieszkanie nie musimy posiadać zarówno zdolności kredytowej, jak również wkładu własnego, który jest obowiązkowy w przypadku kredytów hipotecznych. Jedyną wpłatą, którą musimy wnieść na początku jest kaucja wynosząca zazwyczaj równo wartość wysokości jednego miesięcznego czynszu.

Oprócz tego wynajem zrzuca z nas ciężar remontów naszego mieszkania, które co tu dużo mówić najzwyczajniej w świecie zużywa się podczas kolejnych lat eksploatacji.

Koszt kompleksowego remontu mieszkania to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku wynajmu, możemy po prostu zmienić lokal w którym aktualnie mieszkamy.

Wynajem daje nam też pewien poziom mobilności. W przypadku kiedy np. zmieniamy pracę i musimy przeprowadzić się do innego miasta zmiana lokum jest rzeczą bardzo prostą.

Tak samo sprawa ma się kiedy z błogosławionego stanu kawalerskiego stajemy się mężem, a nasza żona spodziewa się bliźniaków. W takim przypadku kawalerka, która była dotąd znakomitym rozwiązaniem staje się po prostu za ciasna i musimy najzwyczajniej w świecie poszukać czegoś większego.

W drugą stronę kiedy nasze dzieci wyfruwają z rodzinnego gniazda 80 metrowe mieszkanie nie jest już nam potrzebne i warto zmniejszyć opłaty i sam metraż.

W przypadku kredytu hipotecznego, nie możemy zrobić nic i musimy pozostać tam gdzie jesteśmy do momentu spłaty zobowiązania.

Kredyt Hipoteczny Plusy

Pierwszym minusem wynajmu jest oczywiście fakt, że w tym przypadku ile lat byśmy nie płacili rat wynajmu nigdy nie nabędziemy prawa do własności danego mieszkania. W związku z tym całe nasze życie nie mieszkamy na swoim.

W przypadku kredytu hipotecznego spłacając raty do końca nabędziemy prawo do danej nieruchomości, którą możemy sprzedać lub wynająć. W związku z tym kredyt hipoteczny w tym przypadku jest pewnego rodzaju inwestycją długoterminową.

Oprócz tego wynajmując mieszkanie zawsze musimy liczyć się z tym, że osoba od której wynajmujemy mieszkanie może po prostu nas z niego wyrzucić, jeżeli nie będziemy płacić czynszu.

W przypadku kiedy mamy problemy finansowe, możemy więc  bardzo łatwo wylądować pod przysłowiowym mostem.

Jeżeli natomiast chodzi o kupno mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego to w tej sytuacji wiemy, że spłacając raty kredytu przybliżamy się do objęcia w posiadanie konkretnej nieruchomości, która będzie miała określoną wartość.

Koszty po której stoją stronie?

Plusem kredytu hipotecznego jest również  niższy miesięczny koszt jaki musimy ponieść w porównaniu do tej samej sytuacji kiedy byśmy wynajmowali mieszkanie.

W tej chwili abstrahuje od kosztów około kredytowych, jak również remontów. Miesięcznie bardziej opłaca się spłacać kredyt niż wynajmować mieszkanie.

Zobaczmy jak to wygląda w praktyce.

Wynajem mieszkania w Krakowie o powierzchni około 50 metrów kwadratowych to koszt rzędu około 1400 złotych plus media. Takie mieszkanie kosztuje od 250000 do 300000 złotych w zależności od położenia.

Jeżeli takowe mieszkanie chcielibyśmy kupić na kredyt to miesięczna rata kredytu hipotecznego wziętego na 25 lat wyniosłaby około 1000 złotych.

W związku z tym zapłacilibyśmy znacznie mniej.

Kredyt Hipoteczny Minusy

Pierwszym jest oczywiście fakt, że nasz kredyt musimy wziąć na bardzo długi okres czasu. 20, czy też 30 lat to okres w którym praktycznie wszystko w życiu człowieka może się zmienić. Praca, status społeczny i cywilny ilość członków rodziny, to tylko kilka z zmiennych jakie mogą nam się przytrafić podczas okresu kredytowania.

Dlatego w tym miejscu zachęcam wszystkie osoby, które zastanawiają się nad wzięciem kredytu hipotecznego do po pierwsze zgromadzenia jak największej ilości gotówki na wkład początkowy. Jak również do jak najszybszego spłacenia kredytu hipotecznego.

Dlaczego?

Zobaczcie

źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/A-co-jesli-Wibor-wzrosnie-do-15-7296213

20 lat temu stopy procentowe wynosiły aż 14% dziś jest to jedynie 1,5% czyli 10 razy mniej. Czy widzicie jak wiele zmieniło się przez te 20 lat? A na właśnie taki okres podpisujemy nasze umowy na kredyt hipoteczny.

Na chwilę obecną stopy procentowe znajdują się na rekordowo niskim poziomie, czas ten trwa w najlepsze już 4 rok z rzędu, nie mniej jednak ta sytuacja nie może utrzymywać się w nieskończoność. Dlatego bardzo was proszę o rozwagę w jednej z najważniejszych decyzji w naszym życiu.

Nie tylko stopy procentowe

Kolejnym minusem kredytów hipotecznych jest fakt, że ceny nieruchomości wbrew pozorom nie zawsze idą w górę. W związku z tym czasami może okazać się, że nieruchomość kupiona na tak zwanej górce cenowej po okresie spłaty może kosztować znacznie mniej niż w momencie kupna.

Osobiście uważam, że na chwilę obecną ceny nieruchomości znajdują się na bardzo wysokim poziomie, który nie będzie utrzymywał się w nieskończoność i ceny mieszkań po prostu pójdą w dół.

Wzrost liczby nowych mieszkań w Polsce,  demografia naszego kraju, jak również możliwość podniesienia stóp procentowych w niedługim okresie czasu może spowodować, że mieszkania zaczną po prostu tanieć. Dla osób, które wzięły kredyty hipoteczne ta sytuacja nic nie zmienia, ponieważ płacą one ratę od wysokości ceny nieruchomości w dniu podpisania umowy.

Może wiec okazać się, że mieszkanie, które w 2019 roku kosztowało 300 000 złotych za 20 lat może kosztować 250 000 złotych.

Kolejnym minusem kupna mieszkania na kredyt versus najem jest wcześniej wspomniany koszt remontów i bieżących napraw, jakie każde mieszkanie musi przejść od czasu do czasu.

Remont łazienki, czy też kuchni to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, który każdy posiadacz nieruchomości musi ponieść raz na 15, 20 lat. W związku z tym w okresie kredytowania każdego czeka taki wydatek.

Podsumowanie

Jak widać zarówno wynajem, jak również kupno mieszkania na kredyt mają swoje plusy i minusy. Jeżeli osobiście miałbym wybierać z pośród tych 2 opcji wybrałbym tą 3 czyli zakup mieszkania za gotówkę.

Jestem jednak niesamowicie ciekaw jakie jest wasze zdanie na ten temat. Wynajem, czy też kredyt hipoteczny? Koniecznie dajcie mi znać w komentarzach do czego bardziej się skłaniacie.

Ponadto zachęcam was do podesłania tego wpisu swoim znajomym jak również przeczytania innych moich wpisów

https://222nanos.com/budowa-domu-czy-kupno-mieszkania/ ‎

Jak również do zapoznania się z moim autorskim kursem zarabiania pieniędzy poprzez prowadzenie kanał na YouTube:

zdominuj_youtuba

Link do kursu:

Kurs – Zdominuj Youtube’a

Dzięki wielkie za uwagę i do zobaczenia wkrótce.

3 myśli na “Mieszkanie Wynająć czy Wziąć Kredyt Hipoteczny?”

  1. Wszystko ma swoje plusy i minusy. I decydujemy się na to na co nas na daną chwile stać i jaki mamy charakter czy lubimy od początku być na swoim zaciskamy pasa i kupujemy mieszkanie dokładnie w takim miejscu o jakim zawsze marzyliśmy czy jednak nie mamy potrzeby przynależności do miejsca dynamicznie zmieniamy prace, a może i również miejsca zamieszkania to wynajem jest dla nas idealny.

    Zakup mieszkania za gotówkę jest dobre jeśli mamy dodatkowy fundusz i możemy w każdej chwili go zainwestować w ciekawą ofertę, bo w innej sytuacji zakup mieszkania za gotówkę i pozostawienie się bez zabezpieczenia finansowego mija się z sensem i celem inwestycyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.