6 Finansowych Decyzji, których będziesz żałował za 10 lat

  • Dodał
Finanse

W tym wpisie  pokaże wam aż 6 kluczowych finansowych decyzji, których podjęcie będzie skutkowało dla was wielkim bólem głowy za następne  10 lat. Jeżeli więc chcecie dowiedzieć się co to za błędy, jak poprawić wasze finanse i jak ich uniknąć stosując kilka dziecinnie prostych rozwiązań musicie zobaczyć ten film do końca.

Z tej strony Tomek z bloga Sprytny Pieniądz witam was bardzo, bardzo serdecznie.

1. Poduszka finansowa 

finanse

Pierwszym kolosalnym błędem finansowym jaki możecie popełnić jest niebudowanie swojej poduszki finansowej. Poduszka finansowa to pewna suma pieniędzy, którą każdy z nas powinien odłożyć na tak zwaną czarną godzinę.

Te pieniądze to finanse, które nie są inwestowane i muszą być łatwo dostępne w przypadku kiedy coś nieprzewidzianego zdarzy się w naszym życiu np. stracimy pracę.

W takim przypadku posiadając środki na poduszce finansowej możemy spokojnie poszukać innej pracy bez presji i nerwów, korzystając  z zasobów, które wcześniej zgromadziliśmy.

Ile powinna wynosić taka poduszka?

Minimum 3 nasze miesięczne wypłaty, a najlepiej nawet 6. Posiadając poduszkę finansową posiadamy również komfort psychiczny. Możemy zmienić naszą pracę z której nie jesteśmy zadowoleni, jak również przetrwać nie przewidziane zdarzenia losowe .

Jak podaje raport diagnoza społeczna w Polsce aż 55% społeczeństwa nie posiada żadnych oszczędności.

Ponad połowa osób w Polsce w przypadku nagłego zdarzenia losowego musi ratować swój budżet poprzez kredy, pożyczkę lub uchowaj Boże chwilówkę.

Zachęcam was więc gorąco do budowania swojej poduszki finansowej.

Odkładajcie te 100 złotych na osobne subkonto lub zlećcie automatyczny przelew co miesiąc zaraz kiedy na wasze konto wpłynie wypłata. Wy nie odczujecie utraty tej kwoty i kiedyś podziękujecie sobie za to, że posiadacie poduszkę finansową.

2. Nie spłacanie zobowiązań w terminie

finanse

Drugim znaczącym błędem finansowym jest niespłacanie w terminie naszych zobowiązań, zwłaszcza tych na karcie kredytowej. Wiecie jakie jest oprocentowanie na waszych kartach kredytowych? W najlepszym przypadku jest to 10%

Aktualnie każde 100 zł długu to finanse, które na karcie kosztują nas ok. 85 groszy odsetek miesięcznie. Mało? Właśnie na takie postrzeganie tego długu przez klientów liczą banki.

Jeśli średnie saldo zadłużenia na karcie wynosi, np. 4000 zł, to odsetki wynoszą już ok. 34 zł miesięcznie i 410 zł rocznie.

Teraz zastanówcie się na co wydalibyście te 410 złotych. Ja na pewno wydałbym je na coś przyjemniejszego niż spłata zobowiązań względem banku.

Jednocześnie, korzystając z możliwości zadłużania, sami zastawiamy na siebie pułapkę: przyzwyczajamy się do tego, że mamy łatwo dostępny pieniądz w postaci środków na karcie (nie naszych) i zaczynamy traktować odsetki jako naturalny, comiesięczny koszt utrzymania obecnego stylu życia. Akceptujemy je i przyzwyczajamy się do nich.

Dlatego zachęcam was do spłaty wszystkich swoich zobowiązań jak najszybciej.

Oczywiście kredyt hipoteczny nie zostanie spłacony przez was z dnia na dzień, no chyba że wygracie w totolotka.

No ale cała reszta już na pewno da się spłacić.

3. Nie myślenie o emeryturze

finanse

Trzecim finansowym błędem, który odbije się nam czkawką za 10 lat jest nie myślenie o emeryturze.

“Hej mam dwadzieścia parę lat, kto by się tam przejmował emeryturą, nawet nie wiem, czy do niej dożyję.”

Wiele osób tak właśnie podchodzi do sprawy naszej emerytury i ogólnie postrzega finanse.  To wielki, powtarzam wielki błąd.

Załóżmy, że jednak mamy szczęście i dożywamy sędziwego wieku i możemy przejść na zasłużoną emeryturę. Co wtedy?

Mamy dwa wyjścia. Możemy z radością przytulić naszą głodową emeryturę i zastanawiać się czy przeznaczyć te pieniądze na leki, czy też na jedzenie.

Możemy również wziąć sprawy w swoje ręce i sami zacząć budować nasze zaplecze na jesień naszego życia.

Wybór należy do was. Osobiście wybieram tą drugą opcję i nie liczę na to, że miłosierne Państwo rozwiąże problem za mnie.

Wy zróbcie to samo.

Gdybyście w wieku 25 lat zaczęli co miesiąc odkładać 100 złotych oprocentowane na 4%  na waszą emeryturę to w wieku 65 lat mielibyście 118 000 złotych. Oczywiście nie są to pieniądze, które pozwolą wam żyć do końca życia ale pozwolą wam one na jakoś funkcjonować.

finanse

Co jednak jeżeli byście wpłacali 200, albo 300 złotych miesięcznie?

Zachęcam was więc do jak najszybszego podjęcia decyzji o odkładaniu pieniędzy na waszą emeryturę. ZUS was nie uratuje wierzcie mi.

4. Inwestowanie w produkty finansowe, których nie rozumiesz

finanse

Czwartym kolosalnym błędem finansowym jest kupowanie produktu finansowego, którego nie rozumiemy. Najlepszym przykładem są oczywiście kredyty hipoteczne we frankach, pseudo lokaty w złoto firmy AmberGold, czy bańka na bitcoinie.

Osoby, które podejmują często swoje życiowe decyzje finansowe jak wzięcie kredytu na 30 lat, czy też inwestycja oszczędności życia, często nie posiadają wiedzy na temat danego produktu, który wybierają.

Częściową Winę za to oczywiście ponosi system edukacji Państwowej, który nie uczy młodych osób najważniejszych zasad edukacji finansowej.

Winę również ponoszą nieuczciwi pośrednicy finansowi dla których liczy się tylko prowizja od sprzedaży danego produktu.

Niestety ani jedni, ani drudzy nie podpisują za nas umów i nie inwestują pieniędzy w produkty, których działania do końca nie rozumiemy.

Dlatego w tym miejscu błagam was.

Zawsze kiedy czegoś nie wiecie, po prostu pytajcie. Zapytajcie rodzinę, zapytajcie znajomych, zapytajcie innych finansistów. Kogokolwiek i słuchajcie co wam mówią. To żaden wstyd, że czegoś nie rozumiemy.

Gorszym jest to uczucie kiedy wiemy, że podjęliśmy złą decyzję i nic nie możemy już z tym zrobić, a nasze finanse przepadły.

5. Kupowanie nowego samochodu z salonu

finanse

Piątą bardzo złą decyzją finansową jest kupowanie nowego samochodu prosto z salonu.

Teraz to mi się pewnie od was dostanie 😉

“Jak to nowy samochód, to przecież gwarancja jakości, będę nim jeździł przez następne 10 lat i ogólnie to bardzo dobra inwestycja pieniędzy.”

Uwierzcie mi tak nie jest.

Zobaczcie nowy opel insygnia z 2018 roku kosztuje 112 000 złotych

Jego starszy o 3 lata brat z 2015 roku o uwaga przebiegu 80 000 km kosztuje 49 000 brutto

Myślę, ze i jednym i drugim dojedziemy na miejsce w takim samym czasie i w takim samym komforcie.

Różnica jest jedna cena.

Przez 3 lata ten samochód stracił na wartości 63 tysięcy złotych, czyli ponad połowa swojej wyjściowej ceny.

Zastanówcie się teraz, czy te finanse  nie można by było przeznaczyć na coś bardziej sensownego?

Moglibyśmy te pieniądze zainwestować, kupić książki lub kursy, które podniosą nasze kwalifikacje, moglibyśmy wreszcie te pieniądze przeznaczyć na wakacje i to jeszcze jakie.

Dlatego nie kupujcie nowego samochodu, chyba że prowadzicie firmę i samochód jest waszym narzędziem do zarabiania pieniędzy.

Gdzie idą nasze pieniądze?

finanse

Szóstym kolosalnym błędem, którego warto uniknąć jest fakt, że nie zdajemy sobie sprawy na co idą nasze pieniądze.

Często słyszę od innych osób słowa.

“Pieniądze się mnie nie trzymają,”

albo

“Jakoś mi się te pieniądze rozeszły nawet nie wiem gdzie.”

No właśnie skoro Ty nie wiesz gdzie są Twoje finanse, to kto ma wiedzieć?

Często okazuje się, że nie zdajemy sobie sprawy na co i ile pieniędzy wydajemy na określone rzeczy. Oczy otwierają się nam dopiero w momencie kiedy tych pieniędzy zaczyna brakować.

Wtedy skrobiemy się po głowie i zaczynamy przeglądać nasze wyciągi z konta. I wiecie co eureka wszystko się zgadza. To nie krasnoludki podkradły nam pieniążki, ale my sami i nasze decyzje to zrobiły.

Dlatego zachęcam was do analizy waszych wydatków.

Usiądźcie chociaż raz w tygodniu i powiedzcie te 30 minut na analizę waszych wydatków, zarówno tych przeszłych, jaj również tych przyszłych.

Możecie o zgrozo pójść jeszcze krok dalej i stworzyć ten śmieszny budżet domowy z którego tak się wszyscy naśmiewają, a którego wprowadzenie może zaoszczędzić wam setki, jeśli nie tysiące złotych, o zdrowiu i nerwach oczywiście przez grzeczność nie wspominam.

Tworząc budżet domowy zawsze róbcie to z swoją druga połówką, nie mam na myśli waszą żonę. Planując razem wasze wydatki unikniecie niepotrzebnych kłótni i nieporozumień i zrozumiecie siebie, że 100 złotych w miesiącu na kosmetyki dla niej jest tak samo ważne jak 100 złotych na piwko dla niego.

To już wszystkie najważniejsze finansowe wybory, jakie przygotowałem dla was na dziś. Mam nadzieję, że stosowanie ich w waszym życiu zaowocuje w przyszłości.

Jeżeli materiał wam się spodobał zapraszam was do podesłania tego video swoim znajomym, jak również zapoznania się z innymi moimi wpisami na temat finansów:

Jak Zainwestować 100 złotych? 5 Mikro Inwestycji dla Każdego (2018)

JAK ZAINWESTOWAĆ 1000 ZŁOTYCH (5 CIEKAWYCH SPOSOBÓW)

JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE 7 FANTASTYCZNYCH SPOSOBÓW NA NA BUDŻET DOMOWY

Dzięki wielkie za uwagę i do zobaczenia wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.