Budowa Domu czy Kupno Mieszkania? 4 Najważniejsze Kwestie

  • Dodał
budowa domu

W tym wpisie zastanowimy się nad problemem budowy domu, czy też kupna mieszkania. Porównamy plusy i minusy obu koncepcji i zobaczymy, czy budowa domu, czy też kupno mieszkania jest bardziej korzystne.

Wiele osób staje przed jednym z najtrudniejszych życiowych wyborów jakim jest wybór pomiędzy budową domu, a zakupem mieszkania.

Zarówno jedna jak również druga opcja mają swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się obu rozwiązaniom i zobaczmy co warto wybrać.

Zacznijmy od mieszkania.

budowa domu

Plusy zakupu mieszkania

Niebagatelnym plusem jego zakupu jest fakt, że kupując mieszkanie najczęściej, o ile nie kupujemy od dewelopera stanu surowego, możemy wprowadzić się do niego bardzo szybko. Owszem kupując mieszkanie używane możemy przeprowadzić generalny remont, ale nawet pomimo, to kiedy wydamy nasze pieniądze możemy bardzo szybko zamieszkać w naszym nowym lokum.

Kolejnym plusem mieszkania jest brak obowiązków w stosunku do naszej nieruchomości. Nie musimy palić w piecu, zamiatać podwórka, kosić trawy, grabić liści, czy odśnieżać. Po prostu wchodzimy i mieszkamy. Tak samo ma się sprawa z wszelkimi usterkami jakie od czasu do czasu przytrafiają się podczas eksploatacji naszej nieruchomości znakomitą większość załatwia za nas administracja osiedla.

Nie można również nie wspomnieć, że mieszkanie jest nieco tańszym rozwiązaniem niż budowa domu, ponieważ nie musimy kupować 10 arowej działki, aby postawić nasz dom, a jest to dość znaczący wydatek, który musimy wliczyć do kosztów budowy domu.

Kolejną sprawą, jest fakt, że mieszkania mają najczęściej lepszą infrastrukturę niż domy jednorodzinne. Mieszkając w bloku sklep, przystanek, czy przedszkole są najczęściej znacznie bliżej niż w przypadku domu jednorodzinnego.

Minusy Zakupu Mieszkania

Czas na minusy mieszkania w bloku. Pierwszym z nich jest brak działki. Pomimo, że działka jest kosztem budowy domu ma ona swoje niezaprzeczalne plusy, a własna działka jest jednym z największych.

W przypadku mieszkania nie mamy takowej możliwości i jedynymi wyjściami, które w pewien sposób mogą nam zastąpić działkę jest wyjście do parku, czy też zakup ogródka działkowego. Nie mniej jednak to nie to samo co wyjście przed własny dom prosto z drzwi i zapalenie grila w sobotę po południu.

Kolejnym minusem mieszkania w bloku są sąsiedzi. Jeżeli mamy to szczęście, ze naszym sąsiadem jest starsza Pani, której przeszkadza każdy większy hałas i awanturuje się ona przy każdej możliwej okazji wiecie chyba co mam na myśli.  Tak samo ma się sprawa kiedy naszym sąsiadem jest wiecznie imprezujący student, który 3 razy w tygodniu lubi odkręcić imprezę na 30 osób w swojej kawalerce.

W przypadku posiadania domu sąsiedztwo jest najczęściej dużo mniej uciążliwe.

Plusy i minusy budowy domu.

budowa domu

 

Pierwszym minusem budowania domu jest czas.

Jeżeli nie kupujemy gotowego budynku w stanie surowym, lub budynku używanego musimy się liczyć z tym, że budowa domu po prostu potrwa.  Projekt, wymagane zgody i przyłącza, ekipa budowlana i kolejne etapy budowy to kilka naście miesięcy wytężonej pracy, która często prowadzi do stresujących sytuacji.

Kolejna sprawa to działka, która również często staje się problemem. Jej zakup to oczywiście koszt, który musimy ponieść, ale co bardziej istotne to również jej położenie odgrywa bardzo istotne znaczenie w budowie naszego wymarzonego domu.

Często zdarza się po prostu, że musimy czekać wiele miesięcy, aby upolować działkę, która spełnia nasze wymagania.

Kolejnym minusem budowy domu jest jego koszt, który w zależności od projektu przewyższa zazwyczaj cenę zakupu mieszkania.

Pomimo, że metraż domu przewyższa metraż mieszkania decydując się na budowę domu musimy wydać finalnie więcej pieniędzy niż w przypadku zakupu mniejszego mieszkania.

Kolejnym minusem domu jest fakt, że zlokalizowany jest on zazwyczaj w oddaleniu od naszej pracy, czy też infrastruktury w związku z tym musimy dojeżdżać do danego celu samochodem, bądź komunikacją zastępczą. Przekłada się to na czas jaki poświęcamy pracy, ponieważ dojazd do niej może nam zabrać od kilkunastu minut do kilku godzin w skrajnych przypadkach.

Nie można również nie wspomnieć o tym, że każdy posiadacz domu musi po prostu o niego dbać i poświęcać czas na koszenie trawy, zamiatanie liści, odśnieżanie podjazdu, czy też drobne naprawy, które od czasu do czasu każdy musi wykonać.

Plusy budowy domu.

Oczywiście pierwszym jest sama budowa w sobie. Jest to trudne przedsięwzięcie, ale dające bardzo dużą satysfakcje, zwłaszcza mężczyznom, którzy w życiu powinni zasadzić drzewo, spłodzić syna i postawić dom jak mawia stare przysłowie.

Widok pnących się do góry murów, czy też kolejnych etapów kiedy to z niczego powstaje nasz wymarzony dom to niesamowite doświadczenie.

Kolejnym plusem jest fakt, że podczas budowy domu możemy część prac wykonać po prostu sami i zmniejszyć tym samym ogólny koszt całej inwestycji. Własna działka, drewno z lasu na dach, czy też stemple, czy wykonanie części prac samemu zmniejsza ogólny koszty budowy zwłaszcza jeżeli mamy żyłkę do majsterkowania i robienia wszystkiego samemu.

W przypadku mieszkania moglibyśmy jedynie przeprowadzić sam remont i nic więcej.

Kolejnym plusem budowy domu jest komfort mieszkania. Posiadanie własnej działki na której możemy podziwiać zachód słońca, czy też bawiące się w piaskownicy dzieci to widok warty każdej ceny, którego nie da nam żadne mieszkanie.

Podsumowanie

Jak widać zarówno mieszkanie jak również budowa domu mają swoje słabe i mocne strony i wcale nie jest łatwo podjąć decyzję, która jest jedną z ważniejszych w naszym życiu. Warto jednak zawsze zastanowić się  czego tak naprawdę potrzebujemy i gdzie chcemy żyć razem z naszą rodziną.

Niestety część z nas dokonuje wyboru nie kierując się własnymi odczuciami na temat tego gdzie chcą mieszkać, ale tym ile posiadają odłożonych oszczędności i jaka jest ich zdolność kredytowa.

Pieniądze niestety weryfikują nasze plany i sprawiają, że musimy podejmować takie czy inne decyzje, które nie zawsze są zgodne z naszymi marzeniami.

Dlatego zachęcam was do ich jak największego akumulowania pieniędzy, poprzez przeczytanie innych moich wpisów, jak również zainwestowanie w mój autorki kurs Zdmoniuj Youtuba,

który pokazuje, jak możemy zarabiać pieniądze w sieci prowadząc z sukces kanał na YouTubie. Więcej informacji o kursie znajdziecie na stronie:

Kurs – Zdominuj Youtube’a

Na sam koniec powiem tylko tyle.

W swoim życiu mieszkałem i w domu i w mieszkaniu i powiem szczerze, ze gdybym miał wybierać wybrałbym budowę domu.

Jestem jednak  niesamowicie ciekaw co wybralibyście wy Budowę domu, czy kupno mieszkania? Zostawcie krótki komentarz pod tym wpisem zobaczymy kto ma przewagę.

To już wszystko na dziś.

Linki do innych moich wpisów:

Dzięki wielkie za uwagę i do zobaczenia wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.